Znani i lubiani o przebyciu nowotworu.

Pacjenci z chorobą nowotworową zgodnie wspominają poczucie ogromnego lęku towarzyszącego im od momentu usłyszenia diagnozy. Lęku, w którym tak niezwykle trudno znaleźć nadzieję a tak łatwo zanurzyć się w rozpaczy – lęku o własne życie. Przeczesując materiały internetowe napotkać można liczne przykłady osób, które na skutek choroby nowotworowej na zawsze opuściły swoje rodziny. Warto pamiętać jednak, jeśli sam borykasz się z chorobą nowotworową lub wspierasz bliską Ci osobę, że rak to choroba uleczalna, po której wiele osób jeszcze długo cieszy się życiem.

Na wieczory pełne przygnębienia przygotowałyśmy wspomnienia znanych osób, które pomyślnie zakończyły swoje leczenie. Żadna z nich nie neguje trudów i wyzwań tego  okresu, jednakże przez pryzmat mijającego czasu znajdują w nim sens i korzyści.

board-3700116_1920

Czytaj dalej

Komunikacja lekarz – pacjent. Jak ułatwić sobie wizytę u onkologa?

nieborak lekarz.jpg

Komunikacja lekarz – pacjent jest tematem, o którym rozmawiać można godzinami. Nie jest tajemnicą, iż wielu lekarzy nieprzygotowywanych jest pod względem psychologicznym to prowadzenia rozmów z chorymi. Z drugiem strony społeczny odbiór doktora jako niedoścignionego autorytetu, w połączeniu ze wzrostem poziomu stresu wynikającym z wizyty, skutecznie utrudnia efektywną rozmowę diagnostyczną. Jak się okazuje pacjenci często nie pamiętają przebiegu spotkania już kilka minut po jej zakończeniu. Inni natomiast po wyjaśnieniach lekarza czują się bardziej zagubieni niż przed odwiedzeniem gabinetu.

Czytaj dalej

Nordic Walking – idealny trening dla pacjenta onkologicznego

Pacjenci borykający się z chorobą nowotworową w dużej mierze narażeni są na ograniczenie aktywności fizycznej. Ma na to wpływ wiele czynników. Niechęć do podejmowania wysiłku fizycznego jest bardzo często spowodowana złym stanem fizycznym, zmęczeniem występującym często w trakcie leczenia przeciwnowotworowego czy przeświadczeniem, że podjęcie aktywności wywoła jeszcze większe zmęczenie (więcej na temat zespołu przewlekłego zmęczenia tutaj).

hiking-1454936_640 Czytaj dalej