Sposób na refundację – czyli jak zdobyć refundację na wyroby chłonne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organisation – WHO) i Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji (International Continence Society – ICS) nietrzymanie moczu (inkontynencja) to niezależny od woli wyciek moczu przez cewkę moczową, który w efekcie stanowi problem socjalny i higieniczny.

Problem inkontynencji może się pojawić w przebiegu wielu chorób układu moczowo-płciowego (np. pęcherz nadreaktywny, wypadnie macicy, wady wrodzone, przetoki), układu nerwowego (np. stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, Alzheimera, udary, urazy rdzenia kręgowego), chorób metabolicznych jak cukrzyca czy zakaźnymi np. AIDS ale i bardzo często właśnie w chorobach nowotworowych np. nowotwory układu nerwowego czy moczowo płciowego. Czynnikiem ryzyka są dodatkowo interwencje chirurgiczne podejmowane w trakcie leczenia, czy zastosowana radioterapia.

Istnieje bardzo wiele podziałów inkontynecji. Najbardziej powszechnym jest ten zaproponowany ICS który obejmuje wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z parć naglących, mieszane nietrzymanie moczu, inne rodzaje nietrzymania moczy (nocne, ciągłe, z przepełnienia, neurogenne, przetokowe, niezdefiniowane, inne). W przebiegu chorób nowotworowych może dojść do nietrzymania moczu z różnych wyżej wymienionych mechanizmów.

Bez względu na to co jest przyczyną inkontynencji różne może być jej nasilenie. Wyróżnia się pięć stopni nietrzymania moczu w zależności od ilości wydalanego w sposób niekontrolowany moczu w ml/4h.

inkontynencja kropelkowa Do 50 ml
inkontynencja lekka 50 – 100 ml
inkontynencja średnia 100 – 200 ml
inkontynencja ciężka 200 – 300 ml
inkontynencja bardzo ciężka Powyżej 300 ml

W zależności od stopnia nietrzymania moczu a także stanu fizycznego osoby chorej dobiera się odpowiednie wyroby chłonne. Na rynku występują m.in. wkładki urologiczne zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne czy majtki wciągane.

Nietrzymanie moczu da się leczyć! Decyzję o rodzaju leczenia podejmuje lekarz na podstawie przeprowadzonych wcześniej badań. Warto wspomnieć, że leczenie może obejmować działania nieinwazyjne jak trening pęcherza, elektrostymulację, ćwiczenia mięśni dna miednicy (wykonywane pod okiem wykształconego w tym kierunku fizjoterapeuty), zastosowanie odpowiedniej diety i higieny, leczenie farmakologiczne a w niektórych przypadkach również leczenie chirurgiczne. Osobiście nie wierzę w cudowne suplementy diety które miałyby wpływać na funkcję mięśni odpowiadających za utrzymanie moczu 🙂

Każdy pacjent wie, że wydatki związane z leczeniem nowotworów są zazwyczaj bardzo duże. Jeśli występuje również problem nietrzymania moczu rosną one w związku z koniecznością zakupu wyrobów chłonnych co często bardzo nadwyręża domowy budżet. Watro wiedzieć, że istnieje możliwość skorzystania z refundacji jaką przewiduje polskie prawo (wow!). Jest sporo formalności do spełnienia ale nie ma co się zniechęcać na starcie! 🙂

JAK UZYSKAĆ REFUNDACJĘ?

  1. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza aby uzyskać zlecenie tzw. Część A
  2. Następnie wędrujemy do odpowiedniego oddziału NFZ – aby zarejestrować zlecenie (Część A) i uzyskać Kartę (Część B) – Karta ta jest ważna 12 miesięcy od daty wystawienia i po upływie jej ważności należy ponownie udać się do NFZ po kolejną kartę. Zlecenia są natomiast wystawiane na 1, 2, lub maksymalnie na 3 miesiące. W ciągu roku możesz zatem mieć np. 4 zlecenia po 3 miesiące lub 12 zleceń na 1 miesiąc lub dowolną kombinajcę
  3. Ze zleceniem (Część A) oraz Kartą (Część B) należy wybrać się do apteki lub sklepu medycznego, które mają podpisaną umowę z NFZ na realizację zleceń. Zwykle na drzwiach wejściowych jest wywieszona odpowiednia informacja.

GOTOWE 🙂

INNE PRZYDATNE INFORMACJE:

Pacjentowi przysługuje miesięczny limit ilościowy podlegający refundacji – 60 sztuk wyrobów chłonnych oraz limit kwotowy. W przypadku chorób nowotworowych pacjent rozliczany jest z kodu P 100 gdzie limit wynosi 77zł. Każdy zakup wyrobów chłonnych do limitu jest więc w całości pokrywany przez NFZ (to odróżnia pacjenta onkologicznego od pozostałych pacjentów których nietrzymanie moczu wynika z innych przyczyn – tacy pacjenci zawsze pokrywają 30% kosztów wyrobów a NFZ dopłaca 70% i rozliczani są z kody P 101). Jeśli limit 77 zł zostanie przekroczony wtedy pacjent dopłaca pozostałą kwotę.

Pamiętaj, że możesz dowolnie mieszać asortyment gdyż refundacji podlegają również podkłady na łóżko czy np. specjalna bielizna do mocowania wkładów chłonnych. Masz prawo w dzień używać np wkładek a w nocy pieluchomajtek. Farmaceuta czy pracownik sklepu medycznego pomoże dobrać produkt odpowiedni dla Twoich potrzeb.

Jeśli Twoje zlecenie jest wystawione na 3 miesiące musisz je w całości zrealizować przy pierwszej wizycie w aptece czy sklepie (czyli 120 sztuk, możesz również zrezygnować z części przysługującego limitu i zakupić 58 czy 101 sztuk 🙂 )

Jeśli zlecenie wystawione jest przykładowo na styczeń, luty i marzec a Ty pojawisz się w aptece w lutym – farmaceuta nie będzie mógł wydać wyrobów przysługujących na styczeń.

Jeśli nie możesz sam udać się do apteki/sklepu medycznego ze względu na stan zdrowia zlecenie może zrealizować dowolna osoba która czytelnie podpisze się na zleceniu i pozostawi swój numer PESEL.

Każde zlecenie (Część A) zostaje w aptece. Karta (Część B) jest po wypełnieniu przez farmaceutę/pracownika oddawana Tobie.

LISTA LEKARZY MOGĄCYCH WYDAĆ ZLECENIE

Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie chirurgii ogólnej,

Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie chirurgii dziecięcej,

Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie chirurgii onkologicznej,

Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie onkologii klinicznej lub lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie chemioterapii nowotworów,

Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie onkologii klinicznej lub onkologii i hematologii dziecięcej,

Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie geriatrii,

Lekarz posiadający specjalizacje w dziedzinie ginekologii onkologicznej,

Lekarz posiadający specjalizacje w dziedzinie neurologii lub neurologii dziecięcej,

Lekarz posiadający specjalizacje w dziedzinie urologii lub urologii dziecięcej,

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej,

Lekarz spełniający wymagania do wykonywania świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, realizowanych w warunkach domowych, o których mowa w przepisach wydawanych na podstawie art. 31 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), w zakresie wykonywania tych świadczeń

Felczer ubezpieczenia zdrowotnego,

Kontynuacja przez pielęgniarkę lub położną ubezpieczenia zdrowotnego przez okres 12 miesięcy od dnia określonego w dokumentacji medycznej

Bywa że zdarzają się pomyłki na zleceniach (zła data czy brak podpisu, poniżej prezentuje dobrze wypełniony wniosek możesz sprawdzić czy Twój wniosek jest wypełniony poprawnie co pozwoli Tobie uniknąć kursowania między przychodnia, apteką a NFZ 🙂

zlecCZESC A - 2

 

 

 

 

 

 

JEŚLI MASZ JAKIEKOLWIEK PYTANIA ZWIĄZANE Z REFUNDACJĄ – NIE WAHAJ SIĘ I NAPISZ DO MNIE!

M.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s